Kamelya Modelleri – Ahşap Tasarımlar

Genellikle villa ya da site bahçelerinde tercih edilen kamelyalar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Ahşap kamelya, kimi zaman otel ya da plaj bahçelerinde, eğlence mekanlarının açık alanlarında ya da dinlenme tesislerinde görülebilir. Ahşap kamelyalar kullanılan malzemelere göre farklılık gösterir. Malzeme seçimi, doğrudan ahşap kameriyelerin tasarımını etkiler. Ahşap kameriye ya da herkes tarafından bilinen adıyla çardak, doğa dostu ahşap ile üretildiği için hem insan sağlığına uyumludur hem de görüntü açısından göze hoş gelmektedir.

Ahşap kamelyalar, malzeme ile birlikte aynı zamanda uygulanacağı alana göre de değişiklik gösterir. Örneğin bazı kamelya modelleri su üzerine ya da taş zemine uygulanmaktadır. Genelde toprak zeminde görmeye alışık olduğumuz kamelyaların kimi zaman nostaljik havası sebebiyle alışveriş merkezlerinin iç kısımlarında dahi kullanımı söz konusudur. Ahşap çardaklar kendi aralarında açık ve kapalı olanlarına göre ikiye ayrılır. Açık çardaklar adından da anlaşılacağı üzere hava akımının müsait olduğu kamelya çeşitleridir. Bu yüzden sezonluktur. Çünkü kış veya sonbahar döneminde yağışlara ya da sert rüzgarlara karşı koruyucu değildir. Dilendiği taktirde kamelyalar cam ya da ince perdeler kullanılarak kapalı hale getirilebilir. Kamelyalarda katlanan cam kullanımı da mümkündür.

Ahşap Kamelya Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Ahşap kamelyalar tahmin edildiği gibi maliyetli ürünlerdir. Kamelyanın ölçüsü doğrudan maliyeti etkiler. Kullanılacak malzemenin seçilmesi de fiyatın yükselmesine yol açabilir. Her şeye rağmen ahşap kamelyaları seçerken dikkat edilmesi gerekenler sadece bunlarla sınırlı değildir. Öncelikle zemine uygunluk kıstası söz konusudur. Toprak ya da beton zemine göre kamelyanın alt kısmında kullanılacak montaj malzemesi değişiklik gösterir.

Bununla birlikte kamelyanın ölçülerinin doğru bir şekilde alınması gerekir. Kamelyanın yapılacağı alan mümkünse daha önce usta tarafından görülmeli ve ölçüler bizzat ustanın kendisi tarafından alınmalıdır. Halk arasında usta ölçüsü olarak bilinen bu durum, herhangi bir hatanın engellenmesini sağlayacaktır. Özellikle kapalı kamelyalarda (kapısı olan kamelyalar) ölçünün eksiksiz alınmış olması gerekmektedir.

Ahşap Kamelya Çeşitleri

Pratik Ahşap’ın sunduğu ahşap kamelya çeşitleri farklı serilere ayrılmaktadır. Retro Serisi, Troy Serisi, Modern Serisi ve Pera Serisi ahşap modellerimize göz atabilir, istediğiniz modeli seçerek hemen sipariş verebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Sipariş & Destek Hattı